Kazimierz Dolny – miasto kogutów (fotorelacja)

Drukuj

Nazywane często miastem artystów oraz zakochanych, ale dla mnie bardziej pasuje miasto kogutów.

Zapraszam was na krótką fotorelację z mojego pobytu w Kazimierzu Dolnym. Pomimo, że byłam tam bardzo krótko to wydaje mi się że i tak za długo jak na takie miejsce. 😉 Podsumowanie i opinia na końcu.

Zacznę od krótkiego opisu dla tych którzy nigdy nie byli w Kazimierzu.

Kazimierz Dolny -miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, map_kazimierz_dolnyleżące nad rzeką Wisłą. Nazwa pochodzi od imienia darczyńcy czyli Kazimierza Sprawiedliwego, który w 1811 roku przekazał osadę norbertanką. Przymiotnik „Dolny” został dodany w latach późniejszych, w celu odróżnienia osady od Kazimierza, założonego pod Krakowem.

Miejsce utrzymane w klimacie artystycznym, pełno galerii oraz kawiarni i restauracji z wyszukanym wystrojem, utrzymanym w starym stylu. Warto odwiedzić Kazimierz i poczuć szczególną atmosferę panującą w tym miasteczku.

img_6487

img_6484

img_6475

img_6514

Jedną z atrakcji tego miasteczka są koguty kazimierskie, które można kupić na każdym kroku. W smaku podobne są do bułeczek drożdżowych, warto wypróbować jak się jest na mejscu. Dodatkowo wypiekane są również koguty piernikowe oraz kazimierskie krówki.

img_6646

img_6515

img_6643

Dlaczego koguty w Kazimierzu Dolnym?

Legenda o kogucie z Kazimierza

Dawno, dawno temu, gdy na Wietrznej Górze rósł wielki, dębowy las, mieszkańcy Kazimierza Dolnego odprawiali na jego skraju pradawne, pogańskie rytuały i palili ogniska. 

Pewnej nocy nad lasem przelatywał diabeł i bardzo mu się spodobały płonące ogniska. Kiedy nastał świt, zobaczył piękno całej krainy i postanowił osiedlić się w Kazimierzu na dłużej. 

Zamieszkał w jamie wąwozu, wśród starych, rozłożystych dębów. Miasteczko zaludniało się coraz bardziej i diabłu bardzo się podobało, że miał coraz więcej osób do kuszenia. Kiedy w pobliżu wąwozu wybudowano klasztor, postanowił przenieść się do zamkowej fosy.

Pewnego dnia czart zobaczył w Kazimierzu koguta. Był piękny, dorodny i wydawał się wielce szczęśliwy, więc diabeł postanowił go zjeść. Kogut okazał się tak doskonały w smaku, że od tamtej pory żywił się tylko tymi ptakami. Najbardziej lubił czarne z okazałymi, czerwonymi grzebieniami, ale nie gardził też innymi. Wszystkie koguty w okolicy znalazły się w wielkim niebezpieczeństwie. 
W końcu został tylko jeden, jedyny kogut. Był stary i bardzo mądry. Aby ocalić życie, postanowił przechytrzyć diabła i ukrył się wraz z piękną kurą w przygotowanej wcześniej kryjówce.
Diabeł użył całej swojej mocy, aby odnaleźć ptaka. Na nic się jednak zdał jego gniew i determinacja. Nieoczekiwanie z pomocą pośpieszyli kogutowi zakonnicy. Poświęcili diabelską norę i wszystko wokół. Gdy czart wrócił z poszukiwań, nie mógł znieść zapachu święconej wody i uciekł w popłochu.
Ocalony kogut wyszedł z ukrycia i dumnie spacerował ulicami miasteczka. Na pamiątkę tego wydarzenia w Kazimierzu zaczęto wypiekać koguty z drożdżowego ciasta, które dziś są turystyczną atrakcją i obowiązkowym przysmakiem podczas wizyty w tym urokliwym miasteczku.
źródło: www.bajkowyzakatek.eu
img_6425
Codziennie rano można spotkać w centrum ryneczek, gdzie można kupić świeże warzywa/owoce, wyroby regionalne i lokalne produkty.
img_6420
Kazimierz może się również pochwalić dużą ilością restauracji, kawiarni miejsc gdzie można posiedzieć, wypić coś ciepłego oraz zjeść w przyjemnej atmosferze.
img_6503
img_6513
Bajgiel- restauracja z kuchnią żydowską, serwują przepyszną zalewajkę oraz cielęcinę.
img_6501
img_6498

Polecam również miód pitny w Barze Pod Bykiem.

Pyszny jabłecznik domowej roboty oraz grzane wino w Kawiarni u Radka

img_6460

img_6472

Takich miejsc jest mnóstwo w Kazimierzu więc jest w czym wybierać, głodni napewno nie wyjedziecie. 😉

Kolejny punkt turystyczny to wąwozy korzeniowe, którymi warto choć kawałek przejść i zobaczyć samemu co natura potrafić zrobić.

img_6506

123

1234

Takim obowiązkowym miejscem jest Wzgórze Trzech Krzyży. Stamtąd rozprzestrzenia się piękny widok na Kazimierz Dolny.

img_6479

12

img_6491

W Kazimierzu również można odwiedzić Zamek oraz Basztę z której widać panoramę miasteczka.

img_6440

1

PODSUMOWUJĄC:

Miasto ma swój urok, klimat i artystyczną atmosferę. Warty odwiedzenia na krótką chwilę czyli idealny na weekendowe wypady. Mój pobyt nie był długi, choć i tak za długi jak na takie miejsce. Miło, ładnie, spokojnie i to wszystko. Dla osób podobnych do mnie czyli nie umiejących nic nie robić, taki wypoczynek jest dość nudny. Pół dnia zajęło mi zwiedzenie miasteczka razem z wąwozami. Kazimierz Dolny jest mały, atrakcji nie ma za dużo, no i ile można po restauracjach i kawiarniach chodzić. Odwiedziłam, zobaczyłam i prędko tam nie wrócę.

Dzięki  za uwagę, pozdrawiam.

BYE 😉

Udostępnij i zostaw łapkę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *